Sunderland Karate Championships 2018

Holly Bruce

30 Jun 2018

Congratulations to everyone who competed at the 9th Sunderland Karate Championship today.

An excellent showing of skill, determination and respect from the all competitors. Well done everyone. 


We would like to thank all of the referees, table officials and medics that dedicated their day and made the event so successful. 


Also a special mention to the sponsors for all of the categories who are listed below.


Sendai Kushiro Parents

Kenneth Barrow and co, solicitors - Clair Campbell

Jill Kelly

Kaizen - Keith Burns

Ian Willis

Northern Renewable Energy Services

Nicola Luke Consulting

York Elite - Rob McCartney

Sonkei - Noreen Small

Northumberland Accountants - Michael Brown

Newcastle Sendai - Ernie Payne

Leeds Shotokan - Ryan Tucker

Shinko - Jane Crowther

Trish Bruce


Full Results

Senior Male Kumite 18 +

1 Ryan Spencer - Sendai Kushiro

2 Sam Light - Sendai Kushiro

3 Jason Crowther - Shinko

3 Jamie Allan - Sendai Kushiro


15-17 Male Kumite

1 Nathan Brady - Leeds

2 Jack Murphy - Kaizen

3 Max King-Lough - Sendai Kushiro

3 Ethan Brown - Sendai Kushiro

1

1-14 Boys Kumite over 5ft

1 Jonathan Cowgill - Sendai Kushiro

2 Finley Emsor - York Elite

3 Charlie Huddleston - Shinko

3 Nicholas Chisholm - Ashington NKA


11-14 Boys Kumite under 5ft

1 Oliver Pennycook - Leeds

2 Denny Shy - Ashington

3 Finley Bell - Sendai Kushiro

3 Arthur Shillaw - Sendai Kushiro


Boys Kumite 10 and Under

1 Ronan Mascarenhas - Leeds

2 Jonny Luke - Sendai Kushiro

3 Nyron Bello- Sendai Kushiro

3 Karol Leksander - Sendai Kushiro


Girls Kumite 10 and Under

1 Layla King Lough - Sendai Kushiro

2 Rojin Rafie - Sendai Kushiro

3 Ella Mackintosh - Sendai Kushiro

3 Athena Whiteley - Sendai Kushiro


Childrens Ippon Kumite

1 Athena Whiteley - Sendai Kushiro

2 Megan Fox - Sendai Kushiro

3 Hanna Bowery - Sendai Kushiro

3 Layla King Lough - Sendai Kushiro


Senior Ladies Kumite 16 +

1 Bethaney Miller - Sendai Kushiro

2 Eliana Rooks - Sendai Kushiro

3 Niamh Duddridge - Ashington NKA

3 Charlotte Clarke - Ronin


11-15 Girls Kumite

1 Miranda Moualeu - Leeds

2 Liberty Vernon - Leeds

3 Francis Fisher - Ashington NKA

3 Rebecca Adie- Sendai Kushiro


Childrens Black Belt Kata

1 Denny Shy - Ashington NKA

2 Ethan Brown - Sendai Kushiro

3 Grace Snowdon - Sendai Kushiro

4 Max King-Lough - Sendai Kushiro


Children's Brown Belt Kata

1 Jonny Luke - Sendai Kushiro

2 Megan Fox - Sendai Kushiro

3 Nyron Bello- Sendai Kushiro

4 Amber Burns - Kaizen


Children's Novice - 4th Kyu Kata

1 Katherine Kerr - York Elite

2 Hanna Bowery - Sendai Kushiro

3 Ella Henry - York Elite

4 Carly Watkin - Ronin


Dan Grade Adult Kata

1 Matthew Gibson - Sendai Kushiro

2 Dylan Gibson - Ashington NKA

3 Jamie Allan - Sendai Kushiro

4 Sam Light - Sendai Kushiro


Adult Kyu Grade Kata

1 Yanmei Chen - Sendai Kushiro

2 Alex McCain - Sendai Kushiro

3 Andras Huszar - Newcastle University

4 Paul Whiteley - Sendai Kushiro


Mixed Team Kata

1 Sendai Kushiro A

2 Sendai Kushiro B

3 Ashington NKA

4 Sendai Kushiro C


Team Kumite Under 16yrs

1 Sendai Kushiro A

2 Sendai Kushiro B

3 Sendai Kushiro C


Team Kumite 16yrs+

1 Sendai Kushiro A

2 Sendai Kushiro B

3 Ashington NKA A

3 Leeds


The Sammy Light Memorial Trophy for the overall competitor was awarded to Ryan Spencer